»» منوی اصلی

»» آرشیو ماهانه

»» لينک دوستان

»» لوگوی دوستان

»» امکانات دیگر

تبلیغات

»» گزارش تصویری حضور در زندان اوین

گزارش تصویری از کار زیبا و بی نظیر باشگاه پرسپولیس...

نشست دسته جمعی در زندان اوین و کمک به زندانیان


551 150x150 گزارش تصویری بازی دوستانه فوتسال پرسپولیس و زندانیان اوین 442 150x150 گزارش تصویری بازی دوستانه فوتسال پرسپولیس و زندانیان اوین

:: نوشته شده توسط سیدصادق در جمعه بیست و هفتم مرداد 1391 و 15:38 | +


»» سرداران پرسپولیس
حمید شیرزادگان :
19 اسفند 1319 در تهران متولد شد.پیراهن تیم ملی را در 19 سالگی بر تن کرد.سال 38 در مسابقات مقدماتی المپیک 1946 توکیو با هفت گل آقای گل شد.چهارده بازی ملی در کارنامه خود دارد و در سال 1345 از بازیگری در تیم ملی خداحافظی کرد.بهترین بازی زندگی ورزشی او مقابل عراق در مسابقات مقدماتی المپیک 1954 بود که سه گل از چهار گل ایران را به ثمر رساند.

همایون بهزادی :
همایون سر طلایی سال 1320 در خرم آباد به دنیا آمد و سال 46 از شاهین به پرسپولیس آمد.بهزادی تا پایان دوران بازیگری خود (1352) به پیراهن پرسپولیس وفادار ماند.وی علاوه بر سی و هشت بازی ملی،چهل بازی تیم منتخب تهران را در برابر رقبای خارجی همراهی کرد.بهزادی در دیدار معروف پرسپولیس – استقلال 52 با بازوبند کاپیتانی سه بار دروازه آبیها رو فرو ریخت.مصدومیت در همین بازی بعث خداحافظی او از فوتبال شد.ضمن آنکه در اوایل سال 53 مدتی جایگزین آلن راجرز سرمربی پرسپولیس شد.

مهراب شاهرخی :
1322 در اهواز متولد شد و به عمو مهراب و بمب سیاه فوتبال ایران شهرت یافت.او هم یک شاهینی بود که از دارایی به پرسپولیس آمد.از سال 56 به مدت چهار سال مربی پرسپولیس شد.شانزده بازی ملی در کارنامه اش داشت.با بازی در فیلم علفهای هرز به دومین هنرپیشه سینمایی پرسپولیس بعد از عزیز اصلی تبدیل شد و در سال 71 درگذشت.

جعفر کاشانی :
اول فروردین 1323 در تهران به دنیا آمد.از شاهین به پرسپولیس پیوست و سومین کاپیتان تاریخ این تیم شد.شش سال و نیم به طور مستمر پیراهن تیم ملی را بر تن کرد.اولین بازی او سال 47 و آخرین بازی ملی اش در سال 53 انجام شد.تعداد بازی های ملی او به 38 رسید و آخرین بازی باشگاهی اش 27 آذرماه سال 53 مقابل استقلال برگزار شد تا در سی سالگی برای همیشه از فوتبال خداحافظی کند.

حسینعلی کلانی :
زهردارترین مهاجم نسل اول تاریخ پرسپولیس در سال 1323 در تهران متولد شد و سال 46 از شاهین به پرسپولیس آمد.همین سال پیراهن تیم ملی را در 23 سالگی به تن کرد و سال 52 با تیم ملی خداحافظی نمود. بهترین بازی او سال 51 در جام ملت های آسیا بود که سه گل ایران را وارد دروازه عراق کرد.

ابراهیم آشتیانی :
چهارمین کاپیتان تاریخ پرسپولیس آذرماه 1325 در تهران به دنیا آمد و از شاهین راهی پرسپولیس شد.در سال 1350 و در سن 25 سالگی به عنوان مرد سال فوتبال ایران انتخاب شد.37 بازی برای تیم ملی انجام دادو دوبار قهرمان جام ملتهای آسیا را با این تیم بدست آورد و یک بار بهترین بازیکن جام ملتهای آسیا شد.سال 53 در دیدار با کره جنوبی از تیم ملی خداحافظی کرد و سال 55 هم پیراهن پرسپولیس را از تن بیرون آورد.

علی پروین :
پروین پایدارترین پرسپولیسی تاریخ پرسپولیس است.سال 1348 و در 23 سالگی به پرپسولیس آمد و هجده سال پیراهن این تیم را بر تن کرد و سال 66 با دنیای بازیگری بدرود گفت.شماره هفت پرسپولیس او در پرسپولیس مهروفترین شماره فوتبال ایران شد.در سال 1972 و 1976فهرمان جام ملتهای آسیا شد و در سال 1974 قهرمانی بازیهای آسیایی را جشن گرفت.در حام حهانی 1978 آرژانتین کاپیتان تیم ملی ایران بود.بیست و دوم اسفند 58 برای هشتاد و دومین و آخرین بار پیراهن تیم ملی را بر تن کرد.سالهای 61 و 63 آقای گل تهران شد آن هم در 38 سالگی! پروین در سن چهل و یک سالگی و در سال 66 برای آخرین بار پیراهن پرسپولیس را بر تن نمود.

رضا وطن خواه :
در سال 1325 در تهران به دنیا آمد.از همان سال اول تشکیل پرسپولیس به جمع سرخپوشان پیوست و ده سال بعد در سن 31 سالکی از فوتبال خداحافظی کرد.در بازیهای جام عمران و در بیستم شهریور 49 پیراهن تیم ملی را در مقابل ترکیه بر تن کرد.او همچنین در سال 1365 همراه مرحوم دهداری مربیگری ایران را بر عهده داشت.

صفر ایرانپاک :
سال 1325 در اهواز متولد شد و سال 49 پیراهن پرسپولیس رو بر تن کرد و برترین گلزن این تیم در دهه 50 شد.شش گل ملی در پرونده او دیده می شود.او در مجموع دوازده بار حضور در دیدار پرسپولیس و استقلال هفت بار برای پرسپولیس گلزنی کرد و در سال 59 بعد از ده سال حضور در جمع سرخپوشان از فوتبال خداحافظی کرد.

محمود خردبین :
در سال 1327 متولد شد و در سال 1348 به پرسپولیس آمد و دوارده سال متوالی پیراهن سرخ این تیم را بر تیم کرد.او از آن پس تا سال 85 به جز یک دوره چهار ساله سرپرستی پرسپولیس را در اختیار داشته است.او در سالهای 53 و 54 همراه پرسپولیس قهرمان شد و در سال 1360 در سن 33 سالگی از فوتبال خداحافظی کرد.

سید محمد پنجعلی :
سال 1334 به دنیا آمد و سال 56 به جمع سرخپوشان پیوست.اولین بار فروردین 57 پیراهن تیم ملی را بر تن کرد و در مهر ماه سال 70 در دیدار با الجزایر از تیم ملی خداحافظی کرد.تعداد بازیهای ملی او از 41 تجاوز نمی کند.او در ابتدای لیگ 73 و در سن سی و نه سالگی از فوتبال خداحافظی کرد.

حمید درخشان :
سال 54 و در سن 17 سالگی از مزدا به پرسپولیس آمد.چهاردهم شهریور 59 برای اولین بار پیراهن تیم ملی را در مقابل امارات بر تن کرد.بازیگردان ایران در جام ملتهای 1986 بود و سال بعد به عنوان بهترین بازیکن سال ایران انتخاب شد.او چهارده سال از تیم ملی دور بود ولی در سال 69 با حضور پروین به تیم ملی برگشت و در سال 1993 و در سن 35 سالگی از فوتبال خداحافظی کرد.

ناصر محمدخانی :
فوتبال را در راه آهن آغاز کرد و سال 60 با درخشش در بانک ملی آقای گل تهران شد تا به عنوان برترین مهاجم فوتبال کشور مطرح شود.در زمستان سال 60 جوان 22 ساله به پرسپولیس آمد و یکسال بعد بیست گل برای این تیم زد.سال 61 به تیم ملی دعوت شد و سال 63 در دوازده بازی این تیم زننده سیزده گل بود.25 بازی ملی و 18 گل زده کارنامه او را در تیم ملی است و پنجمین گلزن برتر تاریخ فوتبال ایران به شمار می آید.

فرشاد پیوس :
گلزنترین بازیکن تاریخی پرسپولیس که لفب آقای گل را با خود به یدک می کشد در سال 1340 متولد شد.20 سال بعد زیر نظر ناصر ابراهیمی در راه آهن شوکوفا و سه سال بعد با پیراهن این باشگاه به تیم ملی دعوت شد.اواخر سال 64 به پرسپولیس آمد و درهمان سال آقای گل تهران شدو دو سال بعد نیز با زدن 13 گل ای عنوان را تکرار کرد.سال 68 به قطر رفت و سالهای 69 و 70 دو بار دیگر آقای گل تهران شد.دوبار نیز در سال 70 و 73 با 11 و 20 گل آقای گل لیگهای دوره اول و چهارم آزادگان شد.در طول 12 سال حضور در پرسپولیس نزدیک به 150 گل زد.اولین بازی ملی را در سال 63 و آخرین بازی را در سال 73 انجام داد.او 38 بازی ملی دارد و بیستم تیرماه 76 در دیدار مقابل استقلال از دنیای فوتبال خداحافظی کرد.

محمدحسن انصاری فرد :
اول مهرماه 1340 در تهران متولد شد و از شاهین فوتبالش آغاز کرد.در سال 58 اولین بازی خود را برای سفید و سیاه پوشان شاهین انجام داد و چند سالی را در تکاور بازی کرد.در بهمن سال 64 به پرسپولیس آمد و هفت سال مرد ثابت سرخپوشان بود.او در سال 66 به عنوان مرد سال فوتبال ایران انتخاب شد ولی در کمال تعجب آن سال به تیم ملی راه پیدا نکرد! حساس ترین گل او سال 70 در مسابقات جام در جام باشگاه های آسیا وارد دروازه المحرق بحرین شد تا پرسپولیس قهرمان آسیا شود.18 بازی و سه گل کارنامه او در تیم ملی است.

احمدرضا عابدزاده :
سال 1345 در آبادان به دنیا آمد و با تام اصفهان به شهرت رسید.در 19 سالگی و در بهمن سال 64 پیراهن تیم ملی را برای اولین بار مقابل رومانی بر تن کرد.او پس از سه فصل بازی در استقلال و یک فصل بازی در سپاهان در سال 73 به پرپولیس آمد.اولین بازی اش برای پرسپولیس مقابل ملوان برگزار شد.پس محرومیتی که در دیدار با استقلال نصیبش شد مجددا به تیم ملی برگشت و در جام ملتهای 96 امارات با گرفتن ضربات پنالتی ایران را سوم کرد و در مسابقات مقدماتی جام جهانی مقابل استرالیا و ژاپن به یاد ماندنی ترین بازی های خود را به نمایش گذاشت.اوج کار او در بازی های جام جهانی مقابل آمریکا بود.عابدزاده 79 بازی ملی دارد.

افشین پیروانی :
در خانواده ورزشکار متولد شد.سال 67 برای گذراندن خدمت سربازی به تهران آمد.دو سال برای ژاندارمری بازی کرد و اولین تیم المپیک ایران را به همراه چند بازیکن دیگر تشکیل دادند.او در سال 71 در سن بیست و سه سالگی به تیم ملی دعوت شد.از سال 74 تا 76 مرد ثابت تیم ملی بود.او 48 بازی ملی دارد.

حمید استیلی :
سال 1346 در تهران متولد شد.از سال 63 در ترکیب اصلی پاس جای گرفت و هشت سال بعد با کش و قوس های فراوان به پرسپولیس آمد.با جدایی پروین در سال 72 از پرسپولیس نغمه جدایی سر داد و در سال 77 مجددا به پرسپولیس بازگشت.او در سال 68 توسط پروین به تیم ملی دعوت شد و در دیدار با شوروی سابق اولین بازی خود را انجام داد.او 80 بازی ملی دارد و گل او به آمریکا در جام جهانی فرانسه به عنوان خاطره شیرین در ذهن تمام ایرانیان ماندگار است.

علی دایی :
سال 1348 در بیله سوار اردبیل چشم به جهان گشود.بعد از طی کردن سلسله مراتب به تاکسیرانی تهران آمد و با بانک تجارت به شهرت رسید.او در تابستان 73 به پرسپولیس آمد.اما مصدومیت در بازی با بحرین او را برای مدت ها خانه نشین کرد.در بازگشت در سال 1996 با زدن 22 گل عنوان بهترین گلزن جهان را از آن خود کرد و بعد از یکسال حضور در قطر راهی آلمان شد و در تیم آرمینیا بیله فلد و سپس بایرن مونیخ و هرتابرلین بازی کرد.او در سال 1999 به عنوان بهترین بازیکن سال آسیا انتخاب شد.او هم اکنون برترین گلزن تاریخ فوتبال ملی در جهان است.

کریم باقری :
کریم باقری متولد 24 فوریه 1974 تبریز. او سابقه پس از حضور در ایلدرم و تراکتورسازی تبریز به کشاورز تهران پیوست و سپس در سال 75 راهی پرسپولیس تهران شد. او بعد از 2 سال حضور در پرسپولیس به آرمینیا بیله فلد آلمان رفت تا به همراه علی دایی و خداداد عزیزی نخستین نسل بازیکنان لژیونر ایرانی باشند. او بعد از آرمینیا، در النصر امارات، چارلتون انگلستان و السد قطر را نیز تجربه کرد و در سال 81 به پرسپولیس بازگشت. او هم اکنون کاپیتان پرسپولیس نیز هست.

در عرصه ملی کریم باقری در طول 8 سال 80 بازی ملی و 47 گل زده دارد که از این حیث در میان هافبکهای ایران رکورددار است. مهمترین گل ملی او در 8 آذر 76 مقابل استرالیا به ثمر رسید که پایه گذار صعود به جام جهانی 98 فرانسه بود و تجربه بازی در بزرگترین رویداد جهانی را کسب کرد. او آخرین بازی ملی خود را در تهران مقابل تیم ملی ایرلند در مقدماتی جام جهانی 2002 تجربه کرد. او در سال 97 دومین گلزن برتر جهان با 20 گل لقب گرفت.

علی کریمی :
وقتی در مسابقات فوتسال سال 76 برابر استقلال و در فینال چندین بار و به طور زیبا به استقلال گل زد خود را به عنوان یک پدیده نوظهور به فوتبال ایران شناساند.کریمی در ابتدای فصل 77 به پرسپولیس آمد.حساسترین گل او برای پرسپولیس در بازی جنجالی سال 80 پرسپولیس استقلال بود که در دقایق پایانی مانع شکست پرسپولیس شد.کریمی بعد از چند سال بازی در کشورهای عربی به تیم بایرن مونیخ آلمان پیوست که در این تیم هم چهره خوبی از به نماش گذاشت و بعد از حضور در قطر یک فصل دوباره برای تیم سرخپوش پایتخت بازی کرد .

:: نوشته شده توسط سیدصادق در دوشنبه نوزدهم آذر 1386 و 21:56 | +


»» افتخارات غرورآمیز
همانطور که میدانید باشگاه پرسپولیس تهرات پر افتخار ترین تیم ایران می باشد . این تیم با کسب نه قهرمانی در لیگ سراسری ایران و سه قهرمانی در جام حذفی ایران و چندین مقام قهرمانی در باشگاه های دسته اول تهران ، از نظر افتخارات با اختلاف زیادی بالای سر تیم های دیگر قرار دارد. نکته جالب اینکه پرسپولیس قهرمان اولین دوره لیگ تخت جمشید ، قهرمان اولین لیگ ایران بعد از انقلاب ، قهرمان اولین دوره جام حذفی ایران ، قهرمان اولین دوره جام در جام آسیا و قهرمان اولین دوره لیگ برتر ایران می باشد و از این لحاظ دارای ركوردی دست نیافتنی میباشد.

جام‌های آسیایی:
قهرمان جام درجام آسیا - سال 70-1369
نایب قهرمان جام در جام آسیا - سال 1371
سه مقام سومی جام باشگاه های آسیا - سال 1375 , 1378 , 1379

لیگ:
نه مقام قهرمانی لیگ ایران - سال 1350، 1352، 1354، 1374، 1375، 1377، 1378، 1380 , 1387
هشت مقام نایب قهرمانی لیگ ایران - سال 1353, 1355, 1356, 1357, 1368, 1371, 1372, 1379

جام حذفی:
سه مقام قهرمانی جام حذفی ایران - سال 1366، 1370، 1377

سایر جام ها:
شش مقام قهرمانی جام باشگاه های تهران- سال 1361، 1365، 1366، 1367، 1368، 1369
سه مقام قهرمانی جام حذفی تهران- سال 1358، 1361، 1366
قهرمان جام بین‌المللی وحدت تهران - سال 1360
قهرمان جام دوستی شارجه - سال 1374
قهرمان مسابقات انتخابی آسیا - سال 1347

در ویترین قهرمانی های پرسپولیس فقط جای جام قهرمانی آسیا خالیست که انشالله در سال های آتی پرسپولیس به این عنوان هم نائل خواهد آمد.

:: نوشته شده توسط سیدصادق در یکشنبه هجدهم آذر 1386 و 17:22 | +


»» تاریخچه ی طوفان سرخ
پرسپولیس پر افتخار ترین تیم ایران كه در سال 1963 تاسیس شده است.پرسپولیس و استقلال مهمترین دربی تهران و شاید اسیا را هر ساله برگزار میكنند.طبق گفته ای اف سی پرسپولیس معروف ترین و پر طرفدار ترین تیم در اسیا هستش كه فقط دالیان از چین و الهلال عربستان نزدیك پرسپولیس هستند.

تاریخچه پرسپولیس

تاسیس :
تیم پرسپولیس در سال 1963 توسط علی عبده تاسیس شد.در ابتدا باشگاه پرسپولیس تیم های بسكتبال و والیبال و بولینگ داشت.وقتی عبده از امریكا به ایران به عنوان قهرمان بوكس بازگشت تیم فوتبال را هم تاسیس كرد.تیم فوتبال پرسپولیس كارش را در دسته دوم كشور اغاز كرد و بهترین بازیكن تیم محمود خوردبین بود.وقتی كه تیم فوتبال شاهین منحل شد با كمك پرویز دهداری و مسعود برومند تعدادی از بازیكنان این تیم به پرسپولیس پیوستند.پرسپولیس فصل 1968 را با مربیگری پرویز دهداری اغاز كرد.

جام تخت جمشید :
در سال 1969 كار خانه ایران ناسیونال توسط محمد خیامی تاسیس شد و او طرفدار سر سخت تیم شاهین بود اما تیم او تیم ضعیفی بود و علی پروین در ان زمان در ان تیم بازی میكرد.او میخواست كه تیمش را قوی تر كند برای همین با تمامی بازیكنان پرسپولیس وارد مذاكره شد و البته تمامی بازیكنان تیم شاهین به غیر از عزیز اصلی را به پیكان اورد و توانست قهرمان كشور شود.اما تمامی این بازیكنان جدید به پرسپولیس برگشتند و در سال 1970 توانستند قهرمان جام تخت جمشید شوند و البته این مقام را دو فصل هم تكرار كردند.

بعد از انقلاب :
زمانی كه انقلاب اسلامی در ایران اتفاق افتاد تیم از هم پاشیده شد و خیلی از بازیكنان برنگشتند.تیم به بنیاد مستضعفان و جانبازان واگذار شد و اسمش را به ازادی تغییر دادند.اما بعد از مدت كوتاهی ان ها دیگر باشگاه را نمیخواسند و سازمان تربیت بدنی باشگاه را به عهده گرفت كه اسمش را به پیروزی تغییر داد .البته همچنان تقریبا همه طرفداران این تیم را پرسپولیس صدا میزنند .
باشگاه فقط در لیگ تهران و چند تورنمنت كوچك بازی كرد و موفق بود و توانست محبوبیت خود را افزایش دهد به خصوص كه لیگ تهران را 5 سال پیاپی قهرمان شد.

بازگشت به اوج :
دهه 90 میلادی دهه رویایی برای پرسپولیس بود.4 قهرمانی در لیگ و 2 قهرمانی در جام حذفی و بازیكنان بزرگ دیگری كه برای پرسپولیس افتخار اوردند.حتی زمانی پرسپولیس 6 سهمیه در ارنج اصلی تیم ملی ایران داشت

اولین مقام در فصل 95-96 بدست امد كه پرسپولیس در حالی كه 10 امتیاز از بهمن ,فیروز كریمی عقب بود در نهایت با 6 امتیاز بیشتر قهرمان لیگ شد.اونها دوباره در فصل بعد موفق به تكرار این مقام با 6 امتیاز اختلاف شدند.پرسپولیس در نیمه نهایی جام باشگاههای اسیا توسط پوهانگ استیلرز كره متوقف شد و در نهایت با شكست نماینده عراق به مقام سوم دست یافت.

پرسپولیس در فصل بعد بخاطر برنامه ریزی بد ای اف سی و فدراسیون ایران برای لیگ و البته تعداد زیبا بازیكنان ملی پوش مجبور شد با وجود بازیهای عالی كه انجام میداد از لیگ كنار بكشد .انها در اسیا هم شانس نداشتند و در نیمه نهایی توسط دالیان حذف شدند و در نهایت با باخت در مقابل الهلال به مقام چهارم دست پیدا كردند.

در فصل های 96-97 و 97-98 پرسپولیس به نظر میرسید بهترین تیم تاریخ فوتبال ایران از نظر بازیكن با وجود بازیكنهایی مثل عابدزاده و باقری و مهدویكیا و عزیزی و دایی و میناوند و خیلی های دیگر هست.

بعد از جام جهانی 98 بازیكنان زیادی از پرسپولیس به اروپا رفتند اما پرسپولیس سعی خودش رو كرد و بازیكنان خوبی رو مثل كریمی و كاویانپور جایگزین كرد و موفق شد فصل 98-99 قهرمان لیگ و جام حذفی شد و البته فصل 99-2000 را قهرمان لیگ شد كه این قهرمانی اخرین قهرمانی پرسپولیس در لیگ ازادگان بود.

بیشتر این مقام ها توسط علی پروین به عنوان مربی و عابدینی به عنوان مدیر عامل بدست امد.

لیگ برتر( خلیج فارس ) :
در اولین فصل لیگ برتر پرسپولیس تا هفته اخر به دنبال استقلال بود كه در نهایت در هفته اخر پرسپولیس توانست قهرمان لیگ شود تا اولین قهرمان لیگ برتر تاریخ فوتبال ایران شود.پرسپولیس در فصل بعد قهرمانی را به سپاهان داد و در رتبه سوم لیگ را به پایان رساند و در لیگ قهرمانان اسیا هم نتونست از گروه خود صعود كند.

فصل بعد اكبر غمخوار به عنوان مدیر عامل پرسپولیس انتخاب شد و او شروع به عوض كردن تیم كرد كه مهمترین اونها رفتن علی پروین بود كه باعث ناراحتی تعداد زیادی شد و البته او خرج زیادی برای خرید بازیكنان بزرگ كرد و بگوویچ را به عنوان مربی تیم انتخاب و لیگ را هم خوب شروع كرد ولی در نهایت در رده پنجم لیگ را تمام كرد.

پرسپولیس با برگشت پروین در فصل بعد به عنوان مدیر فنی راینر سوبل المانی را به عنوان مربی انتخاب كرد كه در نهایت فصل را در رده چهارم به پایان رساند.پرسپولیس با رفتن غمخوار و امدن خطیب در مشكلات مالی اقتصادی بدی قرار گرفت و خطیب توانایی حل كردن این مشكلات را نداشت.پرسپولیس در فصل 2005-06 لیگ را در رده نهم به پایان رساند كه پایین ترین رده این تیم در تاریخ باشگاه بود و این باعث شد در میانه فصل علی پروین بعد از شكست 4-2 به فجر سپاسی تیم را برای همیشه به گفته خودش ترك كند.خطیب به عنوان مدیر عامل استعفا داد و انصاریفرد جای او را گرفت كه در نهایت او اری هان را جایگزین علی پروین كرد و او توانست پرسپولیس را به فینال جام حذفی برساند كه در نهایت با اختلافات به وجود امده از تیم رفت و دنیزلی جایگزین او شد.دنیزلی در اولین جام خود نتوانست در فینال جام حذفی قهرمان شود و به لیگ قهرمانان اسیا راه پیدا كند.دنیزلی در فصل بعد هم در نیمه نهایی بازهم توسط سپاهان متوقف شد و در لیگ هم در رده سوم لیگ را تمام كرد و در نهایت با استعفا انصاریفرد او هم از پرسپولیس رفت.

كاشانی به عنوان مدیر جدید پرسپولیس انتخاب شد و او افشین قطبی را به عنوان مربی پرسپولیس انتخاب كرد.افشین قطبی توانست قهرمان نیم فصل لیگ شود و با توجه به كم شدن 5 امتیاز از سپاهان به دلیل مجروح كردن سرباز پرسپولیس تیم فصل دوم را با 7 امتیاز اختلاف اغاز كرد .در نیم فصل دوم 2 امتیاز به سپاهان برگردانده شد و البته 6 امتیاز از پرسپولیس توسط فیفا به دلیل پرداخت نكردن مبالغ رافائل كم شد.

استادیوم و امكانات :
در ابتدا پرسپولیس تمامی امكانات لازم را داشت و عبده زمینهایی را در منطقه اكباتان تهران خریداری كرد كه ورزشگاهی در انجا ساخت كه در ان زمان اسمش اپادانا بود كه پرسپولیس فقط یك بازی در ان ورزشگاه انجام داد و دلیل ان برنامه ریزی ضعیف بازیها بود و غیر ان به صورت زمین تمرینی استفاده شد.

بعد از انقلاب تعداد زیادی از امكانات پرسپولیس گرفته شد و علی عبده هم در سال 1974 ورزشگاه را به تیم راه اهن به قیمت 200 هزار تومان فروخت.

قبل از تاسیس ورزشگاه ازادی پرسپولیس در ورزشگاه امجدیه(شهید شیروزی) بازیهایش را انجام میداد و میدهد .البته به جز فصل 2002-03 كه به دلیل تعمیر ازادی بازیهای پرسپولیس در ورزشگاه تختی انجام شد.

در سال 85 صحبتهایی برای خرید استادیوم قدس توسط پرسپولیس شد اما به دلیل وضعیت اقتصادی بد و فاصله زیاد به مركز شهر منتفی شد این جریان و به این به این معنی است كه پرسپولیس در حال حاضر تنها ساخت ساختمانی است كه توسط فدراسیون فوتبال گرفته است.تیم های پایه پرسپولیس در زمین درفشیفر تمرین و بازی میكنند.

:: نوشته شده توسط سیدصادق در یکشنبه هجدهم آذر 1386 و 17:17 | +


»» از ابتدا پرسپولیس چه بود ؟
 

شاهين باشگاهي بود که در سال 1321 به دست يک معلم به نام دکتر عباس اکرامي با همکاري و همراهي گروهي از بهترين جوانان کشور که عمدتاً دانشجو بودند ، بنا نهاده شد و مفاخر بزرگي چون اميرمسعود برومند ، امير عراقي ، شکيبي ، فاخري ، انصاري ، دکتر نادر افشار ، مرحوم پرويز دهداري ، حسينعلي کلاني ، جعفر کاشاني ، هميون بهزادي ، حميد شيرزادگان ، و ... تربيت کرده و به جامعه فوتبال يران تقديم نمود .ا

 شاهين داراي 402 تيم جوان با 62 شعبه در سطح کشور بود که دکتر اکرامي ين تيم را بر پيه 3 اصل ( اخلاق ، تحصيل  و علم و ورزش ) استوار ساخته بود . ا

شاهين در آن روزگار ، تنها دفتري بود در ورزشگاه امجديه ( شيرودي فعلي ) که بازيکنانش براي تعليم در آنجا گرد هم مي آمدند . اين باشگاه بري اولين بار آموزش فوتبال را به صورت کتابي و از روي اصول ، شروع کرد و نخستين جزوه آموزشي را که در بر گيرنده اصول ورزش فوتبال بود ، و با استفاده از منابع جهاني تهيه و تنظيم گشته بود ، جهت يادگيري در اختيار اعضاي خود قرار داد . ا

اين تيم به جهت سيستم و قدرت عجيبي که بازيکنانش در کار حمله داشتند به ندرت اجازه ميداد حريفانش ( حتي بزرگترينشان ) خود را از شکست نجات دهند . ليکن بي درايتي و عدم دور انديشي مديران وقت باشگاه و کج سليقگي و انفعال دستگاه ورزش وقت کشور ، دست به دست هم داد و باعث شد بدليل پاره ي مسائل بعد از بازي ين تيم با تهرانجوان در هفته دهم ( در تاريخ 16/4/1346 ) اين باشگاه منحل گردد . ا

در آن بازي ناظم گنجاپور با وارد کردن سه گل در دقيق 61 ، 68 و 75 به درون دروازه تهران جوان اين افتخار را بدست آورد که تا تمام کننده کتاب پيروزي هاي شاهين براي هميشه باشد . ا

آن روز شاهين در هفته دهم بازي ها با 18 امتياز از 10 ديدار ( در آن زمان باري هر پيروزي 2 امتياز منظور مي شد ) و 19 گل زده و 7 گل خورده در صدر و داريي با 16 امتياز در رديف دوم قرار گرفته بود . ا

اين بازي آخرين بازي شاهين بود در حالي که در ين فصل ، 3 هفته از بازي هي ين تيم مقابل شهرباني ، ديهيم و تاج ( 6 تي ها ! ) باقي مانده بود ، ناگهان با اطلاعيه رسمي سازمان تربيت بدني از تاريخ 20/4/1346 شاهين منحل گرديد . پس از انحلال شاهين ، بازيکنان آن همچنان يکپارچگي خود را حفظ کردند و حدود يک سال محروميت را با ادامه بازي ها و تمرينات خود در زمين هي خاکي ، سپري نمودند . تا اين که باشگاه هاي مطرح آن روز در صدد جذب اين جوانان بي رقيب بر آمدند و از آن جمله باشگاه پاس خواهان کاشاني ، کلاني و هميون بهزادي بود و بعضي از باشگاه هاي ديگر هم بقيه آنان را مدنظر قرار داده بودند لذا شاهيني ها به تکاپو افتادند تا از  تفرق و پراکندگي مجموعه خود جلوگيري به عمل آورند ( از آن جمله مرحوم پرويز دهداري را مي توان نام برد ) و بر آن شدند تا اين مجموعه را در باشگاه پرسپوليس گردهم آورند . ا 

 

... و اما پرسپوليس

 

پرسپوليس باشگاهي بود که در سال 1342 بدست علي عبده بنا شده بود و در آن رشته هاي بولينگ ، واليبال و بسکتبال فعال بود . عبده از آمريکا به ايران آمده بود و در جامعه ورزشي آمريکا در رشته بوکس صاحب عنوان قهرماني بود ( بابا بوکسور ! ) . عبده مدت ها انديشه ايجاد تيم فوتبال پرسپوليس را با خود داشت و تيم فوتبالي را نيز ايجاد کرده بود که تيمي ضعيف در رده دوم باشگاه هي کشور محسوب مي شد و از اعضاي محبوب و ماندگار آن محمود خوردبين را مي توان نام برد . ا

پس از انحلال شاهين با درايت امير مسعود برومند و رايزني هاي مرحوم دهداري ، چند تن از بازيکنان قبلي شاهين در ترکيب تيم دسته دومي پرسپوليس قرار گرفته و ترتيب يک مسابقه با تيم جم آبادان ( که در آن زمان تيم صاحب نامي بود ) را دادند و پس از آن تمامي اعضي شاهين به پرسپوليس پيوستند و محبوبيت شاهين بلند پرواز را به پرسپوليس هديه نمودند . ا0

پرسپوليس بهار خود را در آغازين روزهي سال 1347 با مربيگري دهداري ( کاپيتان پيشين شاهين ) و سرپرستي دکتر برومند آغاز کرد . مطابق مقررات اين تيم مي بايست کار خود را در فوتبال از دسته سوم و يا حداکثر از دسته دوم باشگاه ها شروع کند . اما انحلال چند تيم در اين زمان باعث گرديد تا به جي مسابقات ليگ يکسري مسابقات رده بندي در سطح باشگاه هاي پايتخت برگزار شود . در آن مسابقات 44 تيم به رقابت پرداختند که 4 تيم پرسپوليس ، تاج ، عقاب و پاس سرگروه گرديدند .

 

از آن پس پرسپوليس رسماً وارد مسابقات باشگاهي يران گرديد . اين تيم در سال 1347 قدرت نمي کرد و تمام رقيبان را پشت سر گذاشت و به عنوان قهرمان باشگاه هي تهران ، جهت شرکت در در مسابقات آسييي تيلند عازم بانکوک گرديدند . ا

در سال 1348 کارخانه ايران ناسيونال با مديريت خيامي ( از طرفداران تيم شاهين ) تازه تاسيس گرديده بود و تيم فوتبال ضعيفي هم داشت ، ( علي پروين هم از جمله بازيکنان اين تيم بود ) در اين زمان ( 1348 ) فکر تبليغ محصول اين شرکت ( پيکان ) با استفاده از محبوبيت تيم شاهين ، خيامي را بر آن داشت تا مذاکراتي با چند تن از شاهينيي سابق انجام داده و آنان را به تيم پيکان دعوت نمايد . با رفتن آنها افراد باقي مانده نيز راهي جز پيوستن به ايشان نديدند . لذا تمامي بازيکنان شاهين ( به جز عزيز اصلي ، دروازبان شاهين ) به پيکان مهاجرت کردند و در ين سال عنوان قهرماني باشگاه هي ايران را از آن پيکان نمودند و در همين سال پيکان به جاي تيم ملي در تورنمنت جام دوستي نيز شرکت کرده و در بين 5 تيم مقام نخست را از آن خود کردند . ا

لازم به ذکر است که در اين زمان پيکان در برابر پرسپوليس با تک گل علي پروين و با نتيجه يک بر صفر پرسپوليس را شکست داد . ا

پرسپوليس در غياب شاهينيا با تصاحب 12 امتياز در رده يازدهم قرار گرفتند . حضور در پيکان بيشتر از 1 سال به طول نيانجاميد و مجدداً بازيکنان در سال 1349 به خانه خود برگشتند و قهرماني اولين دوره ليگ تخت جمشيد در سال 1350 را از ان خود کردند . پرسپوليس در 5 دوره برگزاري ليگ تخت جمشيد ، با کسب دو  قهرماني ( ليگ اول و سوم ) و سه نائب قهرماني ، به عنوان پرافتخارترين باشگاه کشور شناخته شد . ا

 

با وقوع انقلاب اسلامي ، اين تيم دچار بحران نفرات گرديد و بازيکنانش بکلي عوض شدند و تعداد بسيار اندکي از بازيکنان قديمي باقي ماندند . ليکن برگزاري مسابقات جام شهيد اسپندي در سال 1358 و ديگر مسابقات ، باعث گرديد تا بازيکنان مستعد و جوان کشور نگذارند اين باشگاه بلند آوازه از رونق بيفتد . ب

 

باشگاه پرسپوليس در سال 1365 تحت پوشش بنياد مستضعفان و جانبازان قرار گرفت که نام آن به (( آزادي )) تغيير دادند . ليکن پس از مدت زمان اندکي بنياد از اداره ين باشگاه خودداري کرد و در ين زمان با توجه به موقعيت اين باشگاه ، سازمان تربيت بدني ، خود اداره آن را عهده دار گرديده و نامش را نيز به (( پيروزي )) تغيير دادند که تا کنون نيز با همين نام در ميادين ورزشي حضور مي يابد . البته اين تيم بري هواداران پر شمار اين تيم  همان پرسپوليس است 

 

لازم به ذکر است که طبق ليستي که از سوي کنفدراسيون فوتبال آسيا ارائه شد ، پرسپوليس به عنوان پرطرفدارترين تيم آسيا انتخاب شد . داليان چين و الهلال عربستان هم در مکان هاي بعدي قرار گرفتند .

:: نوشته شده توسط سیدصادق در جمعه هجدهم آبان 1386 و 17:24 | +


مطالب پیشین

» گزارش تصویری حضور در زندان اوین
» قالب دربی 74
»
» حذف نظرسنجی از قالب ها
» قالب پرسپولیس 5
» قالب پرسپولیس 3
» تبریک
» سفارش طراحی
» اومدم انگار نیومدم
» قالب معدنچی
» قالب نیکبخت واحدی
» بازگشتم با یه سورپرایز
» کجاست غیرت پرسپولیسی
» شیث رضایی را دوست داریم
» اول بشی، آخر بشی دوستت دارم
» خوزستان جهنم سرخ هاست.
» از دایی و تیمش حمایت کنیم.
» یا فوتبال ببین یا بازی کن!
» گزارش بازی تیم های پرسپولیس و سایپا از هفته ی سوم لیگ برتر
» قالب پرسپولیسی های دو آتیشه

»» درباره

»» لوگوی ما

»» جستجو

»» آخرین کاغذ دیواری ها

صفحه اصلي | پست الکترونيک | اضافه به علاقه مندي ها | ذخیره صفحه


Powered By blogfa.com Copyright © 2009 by parspolis
به امید روزی که با پیراهن پرسپولیس به استقلال گل بزنم